Tavaly voltam Csillebércen

Aki Alapon nevelkedett és ott is lakik, az nem tudja, hogy milyen egy pesti belvárosi iskola sportélete. Egy 18x7 méteres udvar. Az épület mellett a körút. Az iskola 1200 tanulója igényli a mozgást. A Diák Önkormányzat szervezni akart egy iskolai sportnapot. Kérték, hogy biztosítsak helyszint erre a célra. Tudtam, hogy nem lesz ingyen. Gondoltam, ha már fizetni kell érte legyen nagyon jó. A pályák az építmények és a környezet. Emiatt a belváros szóba sem jöhetett. Olyan hely legyen, ami megközelíthető tömegközlekedéssel. A jó levegő mindenképpen a Budai Hegyek fele orientált. Rövid gondolkodás után felhívtam a Csillebérci Gyermektábor vezetőjét. Úgy tűnt, nem olyan drága lesz ez a dolog egy napra. Invitált, hogy menjek fel hozzá, nézzem meg személyesen is a körülményeket.

A Moszkva téren felültem a sima kilencvenes buszra. Tudtam, hogy 30-35 perc a menetidő. Lehet, hogy elaludtam, lehet, hogy nem. Magam előtt láttam egy hatodikos fiút, aki a kisközben gyalogol a harmadik utca fele. Nyár van, délidő és rekkenő hőség. Gyalogol, mert kerékpárja az nincs. Pedig még elég messze van a templom, ahol a nagybácsija háza áll. Oda kell menni, mert a szőlőt meg kell kapálni. A kapa az a góréban lesz, mondta az anyuja. Fiam, ha mozog a nyél a kapában, akkor húzz vizet, vagy menj ki a templom elé inkább és az utcai kútból vigyél be egy vödörben, ne hogy beleess a kútba! A kapát áztasd be! Ne egyél sokat a szőlőből, mert még éretlen!

Jajj! Csókolom tanárnő, ocsúdott fel a kisfiú! Éppen kiért a harmadik utcára, mikor szembe jött az úttörő vezető. Jó, hogy találkozunk, éppen hozzátok megyek. Tudod te is mennél úttörő táborba a nyáron? Az a baj, hogy anyukád beíratott hittanra. Úgy döntöttünk, hogy csak akkor mehetsz a táborba, ha kiiratkozol a hittanról.

A kisfiú kicsit meglepődött. Értetlenül állt a tanárnő előtt. A tanárnő arca reménykedőnek tűnt. A kisfiú észrevette, hogy a válasz nagyon fontos az úttörő vezetőnek. Elmosolyodott és arra gondolt, hogy gonoszkodni fog vele. Akkor nem megyek táborba ! Vágta rá a választ. A szerencsétlen nő holtsápadt lett. Gyűlölet jelent meg az arcán.

Kutató intézet! Hoppá itt kell leszállni a kilencvenesről azt olvastam a BKV honlapján. Itt a Csillebérci Gyermektábor.  Még egy utolsó kép azért megjelent az álomból (?). Az a kisfiú én voltam.

Bent a tárgyalások során elmondtam, hogy először vagyok itt és elmeséltem ezt a 41 éves emléket. Emiatt nem lehettem úttörő táboros. Jót nevettünk rajta, majd a vezető megjegyezte. Lehet, hogy hamarosan ide csak azok jöhetnek, akik hittanosok.

2011. Budapest