János, ez a cikk nem jelenhet meg

 

2006. és 2007. években országosan és a megyében is előtérbe került a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatása. Ennek kapcsán a Fejér megyei Hírlap is foglalkozott a kérdéssel.

Az illetékes szerkesztőség felhívott, aminek hatására felkértek egy cikk megírására.

 

Kedves Igazgató úr, kedves János!

 

Telefonon történt beszélgetésünknek megfelelően kérlek egy cikk megírására. Te egy gyorsan fejlődő településen laksz. Származásod viszont Dél-Fejér megye. Megoszthatnál tapasztalatokat azokkal, akik ott tevékenykednek. Hogyan kellene kitörni a viszonylagos elmaradottságból!

 

Tisztelt Olvasó!

 

Mi lehet a titka, a gyors fejlődésnek? Egy település mit tegyen, hogy felzárkózhasson legalább a magyar átlagos színvonalhoz?

Mikor nálunk újra a volt kiváló tanácselnök lett a település vezetője összeállított egy listát. A listán csupa értelmiségi helyi lakos volt, akiknek semmi közük nem volt az Önkormányzathoz, polgármesterhez. Ezek az emberek szabadon gondolkodhattak, hiszen a lokálpatriotizmuson kívül nem befolyásolta őket semmi. Minden egyéb béklyó nélkül szárnyalhatott a gondolatuk. Ezek az emberek a legkülönfélébb szakterületeket képviselték. Voltak közöttük vállalkozók, filozófusok, mérnökök, stb. Vezetők, országos intézmények menedzsmentjében lévők és alacsonyabb beosztásban lévők. A párthovatartozásról nem tudok, mert az szóba sem került.

A teremben enni-inni való volt bőven, és kényelmesen elfértünk. A polgármester asszony azt kérte, hogy képzeljétek magatokat Velence polgármesterének, és induljon be az agyatok, hogy mit csinálnátok! Tejhatalmatok van. Ne jegyzeteljetek, hanem akár a legvadabb gondolatokat se rejtsétek véka alá!

Az egész agyfacsarás jó sokáig tartott. Tényleg rengeteg ötlet előjött. Egymás gondolatai álmainkban sem jöttek volna elő, nem hogy normális körülmények között.

Vendéglátónk csak jegyzetelt. Ennek lassan 18 éve. Azóta is megválasztjuk polgármesternek, Ő pedig semmi mást nem csinál, mint az akkori jegyzeteit valósítja meg. Pipálgatja a megvalósultakat. Ne higgyük, hogy ez egy kényelmes tevékenység. A források megtalálása, magán-állami-úniós-önkormányzati-banki, nem egyszerű dolog. A szimpla megvalósítás is emberfeletti munka.

A cikk végén azt javasoltam, hogy ha egy dél-fejéri polgármester a saját lakosaiból tud összehozni egy ilyen fórumot, akkor már nem is hátrányos helyzetű a település. Addig azonban oda sok pénzt beinvesztálni nem szabad, mert a felhasználása még csak-csak ellenőrizhető, de a működtetése, megőrzése, fenntartása már nem garantálható.

Szerintem semmi más dolga nincs ma egy dél-fejéri polgármesternek csak az, hogy a település lakosainak összetételét ilyen irányba megváltoztassa. Azaz, hozza létre saját konkurenciáját és szellemi hátterét. Kívülről javaslatokat ennek érdekében nem fogadnak el. Próbálkoztam vele, nem működik. Ezt nekik kéne kiszenvedni. Egyébként  számtalan megoldás létezik.

 

 

Kedves János !

 

Ez a cikk nem jelenhet meg!

 

A Szerkesztő

 

Budapest, 2011. február

 

Vissza a főoldalra